ZAPROSZENIE / INVITATION

Szanowni Państwo,

witam w stolicy Wielkopolski wszystkich zawodników, kibiców i gości Mistrzostw Świata w Smoczych Łodziach. Przed nami emocjonująca rywalizacja czternastu reprezentacji narodowych, która odbędzie się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Organizacja zawodów to doskonała okazja do przybliżenia mieszkańcom Wielkopolski tego widowiskowego i zyskującego popularność drużynowego sportu wodnego wywodzącego się z Azji. W Poznaniu będziemy mieli okazję podziwiać osady dziesięcio - i dwudziestoosobowe, które wystartują w barwnych łodziach z nieodłącznymi, legendarnymi elementami, takimi jak smocze głowy i ogony. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, które niewątpliwie przyczynia się do promocji sportu sprawia, że jego organizację wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Życzę wszystkim zawodnikom powodzenia w sportowej rywalizacji, a publiczności niezapomnianych wrażeń. Zachęcam Państwa do zatrzymania się na dłużej w naszym regionie i poznania jego walorów krajoznawczo - turystycznych. Dla miłośników rekreacji i sportów wodnych przygotowaliśmy szczególną propozycję - wyprawę po malowniczym szlaku wodnym Wielkiej Pętli Wielkopolski. Serdecznie zapraszam do skorzystania z atrakcji, które oferujemy w Wielkopolsce.

Z wyrazami szacunku,

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Ladies and Gentlemen,

I welcome all players, supporters and guests of the World Cup in Dragon Boats to the capital of Wielkopolska. Before us, a thrilling competition of fourteen national teams, which will be held at the Malta Regatta Course in Poznan.

Organization of the competition is an excellent opportunity to present this spectacular and increasingly popular water team sport, originating in Asia, to the residents of Wielkopolska. In Poznan we will have the opportunity to admire the ten- and twenty-member crews, who will compete in colorful boats with the inevitable, legendary features such as dragon heads and tails. The uniqueness of this project, which undoubtedly contributes to the promotion of sport, is the reason for its organization to be supported by the Marshal Office of the Wielkopolska Region.

I wish to all the players good luck in sports competition, and to the audience an unforgettable experience. I encourage you to stay longer in our region and get acquainted with its sightseeing and touristic qualities. A special proposal was prepared for the enthusiasts of recreation and water sports - a trip through the scenic water route Great Loop of Wielkopolska. I invite you to benefit from the attractions that we offer in Wielkopolska.

Yours sincerely,

Marek Woźniak
Marshal of the Wielkopolska Region